KEMET C330C334K1R5TA
C330C334K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C334K1R5TA
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C334K1R5TA.pdf
Availability of C330C334K1R5TA
QUANTITY
C330C334K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C334K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C334K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C334K1R5TA
Related LinksC330C33, C330C334K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C334K1R5TA Details Description
Related parts for C330C334K1R5TA
IC BALLAST CONTROL DIM 16-SOIC datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER REFL 6MM 800NM datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM datasheet.pdf
TAPE UHMW 4.5 MIL 2" X 36YD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPT IND SC PORT datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SUPPORT SLIDE datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 4P+24S+4P STR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf