KEMET C330C334K1R5TA
C330C334K1R5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C334K1R5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C334K1R5TA.pdf
Availability of C330C334K1R5TA
QUANTITY
C330C334K1R5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C334K1R5TA
Internal Part NumberEIS-C330C334K1R5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C334K1R5TA
Related LinksC330C33, C330C334K1R5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C334K1R5TA Details Description
Related parts for C330C334K1R5TA
ROUND STANDOFF 6-32 ALUM 1-1/4" datasheet.pdf
TAG MARKER SG 10 MKD 0 10/STRIP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 8P0S 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf