KEMET C330C474M5U5CA
C330C474M5U5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C474M5U5CA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C330C474M5U5CA.pdf
Availability of C330C474M5U5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C474M5U5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C474M5U5CA
Internal Part NumberEIS-C330C474M5U5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C474M5U5CA
Related LinksC330C47, C330C474M5U5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C474M5U5CA Details Description
Related parts for C330C474M5U5CA
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
TOOL WIRE CRIMPER datasheet.pdf
IC MIXER 50-280MHZ DWN 16TSSOP datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .1 OHM 5W 1% datasheet.pdf
TAPE PAD CLEAR 2" X 6" datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf