Crystek Corporation C3391-7.372800
C3391-7.372800 picture photo
Mfg. Part Number
C3391-7.372800
Brief Description
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
C3391-7.372800.pdf
Availability of C3391-7.372800
QUANTITY
C3391-7.372800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3391-7.372800
Internal Part NumberEIS-C3391-7.372800
TypeXO (Standard)
Frequency7.3728MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)18mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.198" W (7.20mm x 5.02mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3391-7.372800
Related LinksC3391-7, C3391-7.372800 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
C3391-7.372800 Details Description
Related parts for C3391-7.372800
HEAT SINK 17MM X 17MM X 24.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CON HEADER 3POS 2MM R/A GOLD T/R datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 91C(196F) CYLNDR datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
MINIATURE KEYLOCK/PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf