KEMET C340C684M1U5CA
C340C684M1U5CA picture photo
Mfg. Part Number
C340C684M1U5CA
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C340C684M1U5CA.pdf
Availability of C340C684M1U5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C340C684M1U5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C340C684M1U5CA
Internal Part NumberEIS-C340C684M1U5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C340C684M1U5CA
Related LinksC340C68, C340C684M1U5CA Datasheet, KEMET Distributor
C340C684M1U5CA Details Description
Related parts for C340C684M1U5CA
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf