CW Industries C3APS-1006G
C3APS-1006G picture photo
Mfg. Part Number
C3APS-1006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CSC10S/AE10G/CPC10S
Datasheet Download
C3APS-1006G.pdf
Availability of C3APS-1006G
QUANTITY
C3APS-1006G Order Process
Ship out your order
Specifications of C3APS-1006G
Internal Part NumberEIS-C3APS-1006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to PCB
Number of Positions10
Number of Rows2, 4
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3APS-1006G
Related LinksC3APS, C3APS-1006G Datasheet, CW Industries Distributor
C3APS-1006G Details Description
Related parts for C3APS-1006G
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 10 POSITI datasheet.pdf
REFPACK 1POS 82.4X139.6MM datasheet.pdf
BUSSMANN 304 1 5A 1000 datasheet.pdf