CW Industries C3CPS-5018M
C3CPS-5018M picture photo
Mfg. Part Number
C3CPS-5018M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CKC50S/AE50M/CPC50S
Datasheet Download
C3CPS-5018M.pdf
Availability of C3CPS-5018M
QUANTITY
C3CPS-5018M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3CPS-5018M
Internal Part NumberEIS-C3CPS-5018M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to PCB
Number of Positions50
Number of Rows2, 4
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3CPS-5018M
Related LinksC3CPS, C3CPS-5018M Datasheet, CW Industries Distributor
C3CPS-5018M Details Description
Related parts for C3CPS-5018M
CAP CER 100UF 4V X5R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 44A TO-264 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 800MA 58 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf