Cree Inc. C3D10065A
C3D10065A picture photo
Mfg. Part Number
C3D10065A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220-2
Datasheet Download
C3D10065A.pdf
Availability of C3D10065A
QUANTITY
C3D10065A Order Process
Ship out your order
Specifications of C3D10065A
Internal Part NumberEIS-C3D10065A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSiC Diodes in Inverter Modules
SiC Schottky Diodes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZ-Rec®
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io)10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 10A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr60µA @ 650V
Capacitance @ Vr, F480pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3D10065A
Related LinksC3D1, C3D10065A Datasheet, Cree Inc. Distributor
C3D10065A Details Description
Related parts for C3D10065A
IC DELAY LINE PROG 16SOIC datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .125" datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM SLDR TURRET SLOTTED 6.52MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (AA-135-08) datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf