CW Industries C3DEG-1018M
C3DEG-1018M picture photo
Mfg. Part Number
C3DEG-1018M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - CKR10G/AE10M/CCE10G
Datasheet Download
C3DEG-1018M.pdf
Availability of C3DEG-1018M
QUANTITY
C3DEG-1018M Order Process
Ship out your order
Specifications of C3DEG-1018M
Internal Part NumberEIS-C3DEG-1018M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3DEG-1018M
Related LinksC3DEG, C3DEG-1018M Datasheet, CW Industries Distributor
C3DEG-1018M Details Description
Related parts for C3DEG-1018M
CONN HEADER 74POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 988POS GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf