General Cable C4079A.38.10
C4079A.38.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4079A.38.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 50COND 22AWG GRAY 500'
Datasheet Download
C4079A.38.10.pdf
Availability of C4079A.38.10
QUANTITY
C4079A.38.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4079A.38.10
Internal Part NumberEIS-C4079A.38.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors50
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.489" (12.42mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4079A.38.10
Related LinksC4079A, C4079A.38.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4079A.38.10 Details Description
Related parts for C4079A.38.10
CONN PIN CONTACT CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
PMODNIC100 ETHERNET INTERFACE datasheet.pdf
POWER ADAPTER CLIP (EUROPE) FOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf