General Cable C4081A.18.10
C4081A.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4081A.18.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 6COND 18AWG/22AWG GRY 500'
Datasheet Download
C4081A.18.10.pdf
Availability of C4081A.18.10
QUANTITY
C4081A.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4081A.18.10
Internal Part NumberEIS-C4081A.18.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors6
Wire Gauge18 AWG, 22 AWG
Conductor Strand7/30; 16/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.244" (6.20mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageCommunication, Control
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4081A.18.10
Related LinksC4081A, C4081A.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4081A.18.10 Details Description
Related parts for C4081A.18.10
FLEX CABLE - AFF18A/AF18/AFF18A datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CRD GD,VERT MNT W HRDWR,BLUE,160 datasheet.pdf
DUCT DIVIDER 1.5" GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf