Sumida Corporation 252012CDMCDS-5R6MC
252012CDMCDS-5R6MC picture photo
Mfg. Part Number
252012CDMCDS-5R6MC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.3A 200 MOHM
Datasheet Download
252012CDMCDS-5R6MC.pdf
Availability of 252012CDMCDS-5R6MC
QUANTITY
252012CDMCDS-5R6MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 252012CDMCDS-5R6MC
Internal Part NumberEIS-252012CDMCDS-5R6MC
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252012CDMCDS-5R6MC
Related Links252012CDM, 252012CDMCDS-5R6MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
252012CDMCDS-5R6MC Details Description
Related parts for 252012CDMCDS-5R6MC
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-15 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf