KEMET C410C150J1G5CA7200
C410C150J1G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C410C150J1G5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C410C150J1G5CA7200.pdf
Availability of C410C150J1G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C410C150J1G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C410C150J1G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C410C150J1G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C410C150J1G5CA7200
Related LinksC410C150J, C410C150J1G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C410C150J1G5CA7200 Details Description
Related parts for C410C150J1G5CA7200
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 SMD datasheet.pdf