KEMET C410C150J1G5TA7200
C410C150J1G5TA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C410C150J1G5TA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C410C150J1G5TA7200.pdf
Availability of C410C150J1G5TA7200
QUANTITY
C410C150J1G5TA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C410C150J1G5TA7200
Internal Part NumberEIS-C410C150J1G5TA7200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C410C150J1G5TA7200
Related LinksC410C150J, C410C150J1G5TA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C410C150J1G5TA7200 Details Description
Related parts for C410C150J1G5TA7200
PHOTODIODE UV 2.03MM SQ TO-46 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 50 POS T/H datasheet.pdf