Vishay/Dale M55342K06B150ACWS
M55342K06B150ACWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B150ACWS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B150ACWS.pdf
Availability of M55342K06B150ACWS
QUANTITY
M55342K06B150ACWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B150ACWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B150ACWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B150ACWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B150ACWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B150ACWS Details Description
Related parts for M55342K06B150ACWS
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.5VC SMB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-247 WITH 2 CLIPS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf