| Internal Part Number | EIS-C4196A.30.10 | |
| Product Training Modules | Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Multiple Conductor Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Number of Conductors | 4 | |
| Wire Gauge | 20 AWG | |
| Conductor Strand | 7/28 | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.216" (5.49mm) | |
| Shield Type | Foil | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Jacket Color | Gray | |
| Ratings | - | |
| Features | - | |
| Voltage | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |
| Usage | Communication, Control | |
| Conductor Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.030" (0.76mm) | |
| Shield Material | Aluminum | |
| Shield Coverage | 100% | |