KEMET C420C222J5G5CA7200
C420C222J5G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C420C222J5G5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C420C222J5G5CA7200.pdf
Availability of C420C222J5G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C420C222J5G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C420C222J5G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C420C222J5G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C420C222J5G5CA7200
Related LinksC420C222J, C420C222J5G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C420C222J5G5CA7200 Details Description
Related parts for C420C222J5G5CA7200
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 12POS OR datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 11 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 375-385MHZ datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LUP 10.16/08/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf