AVX Corporation CM316X5R226K16AT
CM316X5R226K16AT picture photo
Mfg. Part Number
CM316X5R226K16AT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
CM316X5R226K16AT.pdf
Availability of CM316X5R226K16AT
QUANTITY
CM316X5R226K16AT Order Process
Ship out your order
Specifications of CM316X5R226K16AT
Internal Part NumberEIS-CM316X5R226K16AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CM316X5R226K16AT
Related LinksCM316X5R, CM316X5R226K16AT Datasheet, AVX Corporation Distributor
CM316X5R226K16AT Details Description
Related parts for CM316X5R226K16AT
Connector Receptacle 12 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE CRIMP ANVIL 7499 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf