General Cable C4211A.30.10
C4211A.30.10 picture photo
Mfg. Part Number
C4211A.30.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG GRY SHLD 1000'
Datasheet Download
C4211A.30.10.pdf
Availability of C4211A.30.10
QUANTITY
C4211A.30.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C4211A.30.10
Internal Part NumberEIS-C4211A.30.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.191" (4.85mm)
Shield TypeFoil
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4211A.30.10
Related LinksC4211A, C4211A.30.10 Datasheet, General Cable Distributor
C4211A.30.10 Details Description
Related parts for C4211A.30.10
REGULATOR 15V/1.5A INT SW VERT datasheet.pdf
DUPLEXER 7-POLE 2140MHZ datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRC 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
THERISTER MODULE 2200V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 2.5V 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X6S 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf