Yageo RT1206FRE07127RL
RT1206FRE07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07127RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07127RL.pdf
Availability of RT1206FRE07127RL
QUANTITY
RT1206FRE07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07127RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07127RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07127RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07127RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07127RL
RES 5.1K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC BLK 4X1.5"(6=6') datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf