KEMET C430C224K5R5TA7200
C430C224K5R5TA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C224K5R5TA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
C430C224K5R5TA7200.pdf
Availability of C430C224K5R5TA7200
QUANTITY
C430C224K5R5TA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C224K5R5TA7200
Internal Part NumberEIS-C430C224K5R5TA7200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C224K5R5TA7200
Related LinksC430C224K, C430C224K5R5TA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C224K5R5TA7200 Details Description
Related parts for C430C224K5R5TA7200
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.9KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 28POS datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 12.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf