Vishay/Vitramon VJ0402D1R0DXAAJ
VJ0402D1R0DXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R0DXAAJ
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R0DXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R0DXAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R0DXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R0DXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R0DXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R0DXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R0DXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R0DXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R0DXAAJ
RES SMD 22 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 23.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 3.9K OHM 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf