KEMET C430C332J5G5TA7200
C430C332J5G5TA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C332J5G5TA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C430C332J5G5TA7200.pdf
Availability of C430C332J5G5TA7200
QUANTITY
C430C332J5G5TA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C332J5G5TA7200
Internal Part NumberEIS-C430C332J5G5TA7200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C332J5G5TA7200
Related LinksC430C332J, C430C332J5G5TA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C332J5G5TA7200 Details Description
Related parts for C430C332J5G5TA7200
IGBT 600V 14A 49W TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
RES MO 1W 549 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.83KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.806 OHM 1% 5W datasheet.pdf