KEMET C430C472J5G5CA7200
C430C472J5G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C472J5G5CA7200
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C430C472J5G5CA7200.pdf
Availability of C430C472J5G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C430C472J5G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C472J5G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C430C472J5G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C472J5G5CA7200
Related LinksC430C472J, C430C472J5G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C472J5G5CA7200 Details Description
Related parts for C430C472J5G5CA7200
TRANS NPN 45V 0.1A SOT883 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PCB PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf