Nichicon UPZ2D121MND9
UPZ2D121MND9 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D121MND9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D121MND9.pdf
Availability of UPZ2D121MND9
QUANTITY
UPZ2D121MND9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D121MND9
Internal Part NumberEIS-UPZ2D121MND9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPZ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D121MND9
Related LinksUPZ2D1, UPZ2D121MND9 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D121MND9 Details Description
Related parts for UPZ2D121MND9
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf