KEMET C430C683K1R5CA7200
C430C683K1R5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C430C683K1R5CA7200
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
C430C683K1R5CA7200.pdf
Availability of C430C683K1R5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C430C683K1R5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C430C683K1R5CA7200
Internal Part NumberEIS-C430C683K1R5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C430C683K1R5CA7200
Related LinksC430C683K, C430C683K1R5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C430C683K1R5CA7200 Details Description
Related parts for C430C683K1R5CA7200
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 16DFN datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR MULTI-OUTPUT 48TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1000W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf