KEMET C440C153J1G5CA7200
C440C153J1G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C440C153J1G5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C440C153J1G5CA7200.pdf
Availability of C440C153J1G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C440C153J1G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C440C153J1G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C440C153J1G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C440C153J1G5CA7200
Related LinksC440C153J, C440C153J1G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C440C153J1G5CA7200 Details Description
Related parts for C440C153J1G5CA7200
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 60" WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 6.4A 8DFN datasheet.pdf