KEMET C440C153J5G5CA7200
C440C153J5G5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C440C153J5G5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
C440C153J5G5CA7200.pdf
Availability of C440C153J5G5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C440C153J5G5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C440C153J5G5CA7200
Internal Part NumberEIS-C440C153J5G5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLC4x_C3x_C6x Part Change 27/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C440C153J5G5CA7200
Related LinksC440C153J, C440C153J5G5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C440C153J5G5CA7200 Details Description
Related parts for C440C153J5G5CA7200
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP40S/AE40G/X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf