TDK Corporation C4520C0G3F820K200KA
C4520C0G3F820K200KA picture photo
Mfg. Part Number
C4520C0G3F820K200KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 3KV C0G 1808
Datasheet Download
C4520C0G3F820K200KA.pdf
Availability of C4520C0G3F820K200KA
QUANTITY
C4520C0G3F820K200KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4520C0G3F820K200KA
Internal Part NumberEIS-C4520C0G3F820K200KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductHigh Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4520C0G3F820K200KA
Related LinksC4520C0G3, C4520C0G3F820K200KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4520C0G3F820K200KA Details Description
Related parts for C4520C0G3F820K200KA
MOSFET 2N-CH 20V 2.4A MICRO8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-3 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 263MM QD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf