TDK Corporation C4520X7R3D102K130KE
C4520X7R3D102K130KE picture photo
Mfg. Part Number
C4520X7R3D102K130KE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
C4520X7R3D102K130KE.pdf
Availability of C4520X7R3D102K130KE
QUANTITY
C4520X7R3D102K130KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C4520X7R3D102K130KE
Internal Part NumberEIS-C4520X7R3D102K130KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4520X7R3D102K130KE
Related LinksC4520X7R3, C4520X7R3D102K130KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4520X7R3D102K130KE Details Description
Related parts for C4520X7R3D102K130KE
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 6POS datasheet.pdf
IC OSC SILICON 80MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 260 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf