TDK Corporation VLS252008ET-1R0N
VLS252008ET-1R0N picture photo
Mfg. Part Number
VLS252008ET-1R0N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 970MA 219 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS252008ET-1R0N.pdf
Availability of VLS252008ET-1R0N
QUANTITY
VLS252008ET-1R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252008ET-1R0N
Internal Part NumberEIS-VLS252008ET-1R0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating970mA
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)219 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252008ET-1R0N
Related LinksVLS25200, VLS252008ET-1R0N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252008ET-1R0N Details Description
Related parts for VLS252008ET-1R0N
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING CLEAR 1PC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A QFN datasheet.pdf
FILTER DC 1000A datasheet.pdf