TDK Corporation C4532C0G2J103J160KA
C4532C0G2J103J160KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532C0G2J103J160KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V C0G 1812
Datasheet Download
C4532C0G2J103J160KA.pdf
Availability of C4532C0G2J103J160KA
QUANTITY
C4532C0G2J103J160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532C0G2J103J160KA
Internal Part NumberEIS-C4532C0G2J103J160KA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)