TDK Corporation C4532C0G2J333J200KA
C4532C0G2J333J200KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532C0G2J333J200KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 630V C0G 1812
Datasheet Download
C4532C0G2J333J200KA.pdf
Availability of C4532C0G2J333J200KA
QUANTITY
C4532C0G2J333J200KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532C0G2J333J200KA
Internal Part NumberEIS-C4532C0G2J333J200KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532C0G2J333J200KA
Related LinksC4532C0G2, C4532C0G2J333J200KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532C0G2J333J200KA Details Description
Related parts for C4532C0G2J333J200KA
FIXED IND 0.82NH 500MA 60 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.56A 23.6 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.2W MONO D 9DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf