TDK Corporation C4532JB2J683M160KA
C4532JB2J683M160KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532JB2J683M160KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V JB 1812
Datasheet Download
C4532JB2J683M160KA.pdf
Availability of C4532JB2J683M160KA
QUANTITY
C4532JB2J683M160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532JB2J683M160KA
Internal Part NumberEIS-C4532JB2J683M160KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532JB2J683M160KA
Related LinksC4532JB2J, C4532JB2J683M160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532JB2J683M160KA Details Description
Related parts for C4532JB2J683M160KA
DEKAFIX GW 5 MARKED 23 50/CD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RACK 3 SLOT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 980MA 260 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 140MA 6.6 OHM SMD datasheet.pdf