TDK Corporation C4532X7R1E335K160KM
C4532X7R1E335K160KM picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7R1E335K160KM
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
C4532X7R1E335K160KM.pdf
Availability of C4532X7R1E335K160KM
QUANTITY
C4532X7R1E335K160KM Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7R1E335K160KM
Internal Part NumberEIS-C4532X7R1E335K160KM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Open Mode Capacitor
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7R1E335K160KM
Related LinksC4532X7R1, C4532X7R1E335K160KM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7R1E335K160KM Details Description
Related parts for C4532X7R1E335K160KM
CAP ALUM 15UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 14' datasheet.pdf
IC MMIC MIXER REJCTION 15-50GHZ datasheet.pdf
TERM QC .250 X .032 45 DEGREE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 2MM datasheet.pdf