Littelfuse V660LU80CPX2855
V660LU80CPX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V660LU80CPX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V660LU80CPX2855.pdf
Availability of V660LU80CPX2855
QUANTITY
V660LU80CPX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V660LU80CPX2855
Internal Part NumberEIS-V660LU80CPX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)972V
Varistor Voltage (Typ)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Max)1188V (1.188kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts660VAC
Maximum DC Volts-
Energy510J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V660LU80CPX2855
Related LinksV660LU8, V660LU80CPX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V660LU80CPX2855 Details Description
Related parts for V660LU80CPX2855
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
LOUVERTAC BAND SOCKET 9/16-18 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-MFSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf