Ohmite L50J800E
L50J800E picture photo
Mfg. Part Number
L50J800E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 800 OHM 5% 50W
Datasheet Download
L50J800E.pdf
Availability of L50J800E
QUANTITY
L50J800E Order Process
Ship out your order
Specifications of L50J800E
Internal Part NumberEIS-L50J800E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)800
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L50J800E
Related LinksL50J, L50J800E Datasheet, Ohmite Distributor
L50J800E Details Description
Related parts for L50J800E
IC IR RECEIVER REMOTE SIDELOOKER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 160PQFP datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf