TDK Corporation C4532X7T2J224M200KC
C4532X7T2J224M200KC picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7T2J224M200KC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7T 1812
Datasheet Download
C4532X7T2J224M200KC.pdf
Availability of C4532X7T2J224M200KC
QUANTITY
C4532X7T2J224M200KC Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7T2J224M200KC
Internal Part NumberEIS-C4532X7T2J224M200KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7T2J224M200KC
Related LinksC4532X7T2, C4532X7T2J224M200KC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7T2J224M200KC Details Description
Related parts for C4532X7T2J224M200KC
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
RES 14.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf