KEMET C4AEGBW6100A3NJ
C4AEGBW6100A3NJ picture photo
Mfg. Part Number
C4AEGBW6100A3NJ
Brief Description
CAP FILM 100UF 5% 450VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4AEGBW6100A3NJ.pdf
Availability of C4AEGBW6100A3NJ
QUANTITY
C4AEGBW6100A3NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4AEGBW6100A3NJ
Internal Part NumberEIS-C4AEGBW6100A3NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package23
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4AEGBW6100A3NJ
Related LinksC4AEGBW, C4AEGBW6100A3NJ Datasheet, KEMET Distributor
C4AEGBW6100A3NJ Details Description
Related parts for C4AEGBW6100A3NJ
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 333W TO247-3 datasheet.pdf
BOARD EMULATOR 78K0 ICE datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM SMD datasheet.pdf