KEMET C4AEGBW6100H3NJ
C4AEGBW6100H3NJ picture photo
Mfg. Part Number
C4AEGBW6100H3NJ
Brief Description
CAP FILM 100UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
C4AEGBW6100H3NJ.pdf
Availability of C4AEGBW6100H3NJ
QUANTITY
C4AEGBW6100H3NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4AEGBW6100H3NJ
Internal Part NumberEIS-C4AEGBW6100H3NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package23
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4AEGBW6100H3NJ
Related LinksC4AEGBW, C4AEGBW6100H3NJ Datasheet, KEMET Distributor
C4AEGBW6100H3NJ Details Description
Related parts for C4AEGBW6100H3NJ
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 10-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR SNGL VERT datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf