Vishay/Sprague 293D156X9004B2TE3
293D156X9004B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D156X9004B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 4V 10% 1411
Datasheet Download
293D156X9004B2TE3.pdf
Availability of 293D156X9004B2TE3
QUANTITY
293D156X9004B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D156X9004B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D156X9004B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D156X9004B2TE3
Related Links293D156X, 293D156X9004B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D156X9004B2TE3 Details Description
Related parts for 293D156X9004B2TE3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX 145UM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
RES 238.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf