KEMET C4ATGBW5150A3LJ
C4ATGBW5150A3LJ picture photo
Mfg. Part Number
C4ATGBW5150A3LJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 450VDC RAD 4LD
Datasheet Download
C4ATGBW5150A3LJ.pdf
Availability of C4ATGBW5150A3LJ
QUANTITY
C4ATGBW5150A3LJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4ATGBW5150A3LJ
Internal Part NumberEIS-C4ATGBW5150A3LJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4A
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4ATGBW5150A3LJ
Related LinksC4ATGBW, C4ATGBW5150A3LJ Datasheet, KEMET Distributor
C4ATGBW5150A3LJ Details Description
Related parts for C4ATGBW5150A3LJ
JUMPER-H2730TR/C2016L/X 8" datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CODEC 6CH 110DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
FUSE 125A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf