KEMET C4BSNBX4200ZBLJ
C4BSNBX4200ZBLJ picture photo
Mfg. Part Number
C4BSNBX4200ZBLJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 5% 1KVDC QC TERM
Datasheet Download
C4BSNBX4200ZBLJ.pdf
Availability of C4BSNBX4200ZBLJ
QUANTITY
C4BSNBX4200ZBLJ Order Process
Ship out your order
Specifications of C4BSNBX4200ZBLJ
Internal Part NumberEIS-C4BSNBX4200ZBLJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC4B
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4BSNBX4200ZBLJ
Related LinksC4BSNBX, C4BSNBX4200ZBLJ Datasheet, KEMET Distributor
C4BSNBX4200ZBLJ Details Description
Related parts for C4BSNBX4200ZBLJ
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SSR 1A 125VAC 18/30VDC Z-CROSS datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 20V DO-214AB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf
33UF 200V 10X20 datasheet.pdf