Cree Inc. C503B-BCN-CU0Y0462-030
C503B-BCN-CU0Y0462-030 picture photo
Mfg. Part Number
C503B-BCN-CU0Y0462-030
Brief Description
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
C503B-BCN-CU0Y0462-030.pdf
Availability of C503B-BCN-CU0Y0462-030
QUANTITY
C503B-BCN-CU0Y0462-030 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503B-BCN-CU0Y0462-030
Internal Part NumberEIS-C503B-BCN-CU0Y0462-030
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating4860mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant470nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503B-BCN-CU0Y0462-030
Related LinksC503B-BCN-C, C503B-BCN-CU0Y0462-030 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503B-BCN-CU0Y0462-030 Details Description
Related parts for C503B-BCN-CU0Y0462-030
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 480VAC datasheet.pdf