Cree Inc. C503C-WAN-CBBDB152
C503C-WAN-CBBDB152 picture photo
Mfg. Part Number
C503C-WAN-CBBDB152
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H
Datasheet Download
C503C-WAN-CBBDB152.pdf
Availability of C503C-WAN-CBBDB152
QUANTITY
C503C-WAN-CBBDB152 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503C-WAN-CBBDB152
Internal Part NumberEIS-C503C-WAN-CBBDB152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorWhite, Cool
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating33125mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)8.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503C-WAN-CBBDB152
Related LinksC503C-WAN, C503C-WAN-CBBDB152 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503C-WAN-CBBDB152 Details Description
Related parts for C503C-WAN-CBBDB152
CONN PLUG VERT 152POS 30GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MLPQ datasheet.pdf
CONN HDR XAD 8POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 8.66K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf