TDK Corporation C5750X7R2E105K230KM
C5750X7R2E105K230KM picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7R2E105K230KM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Datasheet Download
C5750X7R2E105K230KM.pdf
Availability of C5750X7R2E105K230KM
QUANTITY
C5750X7R2E105K230KM Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7R2E105K230KM
Internal Part NumberEIS-C5750X7R2E105K230KM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Open Mode Capacitor
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7R2E105K230KM
Related LinksC5750X7R2, C5750X7R2E105K230KM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7R2E105K230KM Details Description
Related parts for C5750X7R2E105K230KM
SCR NON-ISOLATED 800V 16A D2 PAK datasheet.pdf
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X5R 0201 datasheet.pdf
44POS F H.D FILT. TY4 datasheet.pdf