TDK Corporation C5750X7T2J474K250KE
C5750X7T2J474K250KE picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7T2J474K250KE
Brief Description
CAP CER 0.47UF 630V X7T 2220
Datasheet Download
C5750X7T2J474K250KE.pdf
Availability of C5750X7T2J474K250KE
QUANTITY
C5750X7T2J474K250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7T2J474K250KE
Internal Part NumberEIS-C5750X7T2J474K250KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7T2J474K250KE
Related LinksC5750X7T2, C5750X7T2J474K250KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7T2J474K250KE Details Description
Related parts for C5750X7T2J474K250KE
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X1800MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf