TDK Corporation C5750X7T2J474M250KE
C5750X7T2J474M250KE picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7T2J474M250KE
Brief Description
CAP CER 0.47UF 630V X7T 2220
Datasheet Download
C5750X7T2J474M250KE.pdf
Availability of C5750X7T2J474M250KE
QUANTITY
C5750X7T2J474M250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7T2J474M250KE
Internal Part NumberEIS-C5750X7T2J474M250KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7T2J474M250KE
Related LinksC5750X7T2, C5750X7T2J474M250KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7T2J474M250KE Details Description
Related parts for C5750X7T2J474M250KE
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KIT EVAL ETHERNET TO 802.11B/G datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf