TDK Corporation C5750X7T2W105M250KE
C5750X7T2W105M250KE picture photo
Mfg. Part Number
C5750X7T2W105M250KE
Brief Description
CAP CER 1UF 450V X7T 2220
Datasheet Download
C5750X7T2W105M250KE.pdf
Availability of C5750X7T2W105M250KE
QUANTITY
C5750X7T2W105M250KE Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750X7T2W105M250KE
Internal Part NumberEIS-C5750X7T2W105M250KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750X7T2W105M250KE
Related LinksC5750X7T2, C5750X7T2W105M250KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750X7T2W105M250KE Details Description
Related parts for C5750X7T2W105M250KE
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1812 datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR RETRIG 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE PCB R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf