TDK Corporation C5750Y5V1E476Z
C5750Y5V1E476Z picture photo
Mfg. Part Number
C5750Y5V1E476Z
Brief Description
CAP CER 47UF 25V Y5V 2220
Datasheet Download
C5750Y5V1E476Z.pdf
Availability of C5750Y5V1E476Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C5750Y5V1E476Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C5750Y5V1E476Z
Internal Part NumberEIS-C5750Y5V1E476Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5750Y5V1E476Z
Related LinksC5750Y5, C5750Y5V1E476Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C5750Y5V1E476Z Details Description
Related parts for C5750Y5V1E476Z
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NC 120MA 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN RECT 0.031X0.065 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 487 OHM 1% 5W datasheet.pdf